ویژگی‌های گزارش‌گر

گزارش‌گری

در ميان فنون و حرفه‌هاي رسانه‌ای به‌ويژه راديو، گزارش‌گری از دشوارترين و فني‌ترين حرفه‌هاست. خبر نويسي، خبرنگاري، برنامه‌نويسي و … هر يك دشواري‌هايي دارند و مهارت‌هايي را طلب مي‌كنند اما گزارش‌گری، آميزه‌اي از همه فنون رسانه‌اي است. گزارش‌گر بايد چون خبرنويس، حساسيت‌ها، اهميت‌ها، اثرگذاري‌ها و ارزش‌هاي خبر را بشناسد؛ بايد مانند خبرنگار بداند خبر را بايد از كدام نهان‌گاه، نزد چه كسي و چگونه بيرون بكشد و سپس با چه بيان و شيوه‌اي آن را به مخاطب تحويل دهد. او هم‌چنین بايد چون یک برنامه‌نويس، ارزش واژه‌ها را بشناسد، جمله‌پردازي بداند، مسير تحقيق را بشناسد و بداند از اين مجموع، چگونه مي‌توان متني خواندني، شنيدني و ديدني ساخت. گزارش‌گری حرفه‌اي دشوار است؛ نه فقط از نظر علم و اطلاع – كه براي اين كار شرطي اساسي و حتمي به حساب مي‌آيد، بلكه حتي از نظر جسماني.

– گزارش‌گر بايد ويژگي‌هايي داشته باشد كه عبارت‌اند از :

1. آمادگي

– نه خبر مي‌تواند براي ورود و حضور گزارش‌گر صبر كند نه موضوع‌هاي خبري جذاب و قابل گزارش‌گری. گزارش‌گر بايد منشا خبري داشته باشد يا منشا، جذابيت؛ يعني ممكن است موضوعي بدون داشتن زمينه خبري، براي تهيه گزارش مطلوب باشد؛ همانند يك آتشفشان. گزارش‌گر بايد هميشه آماده ورود به صحنه كار و تلاش باشد .

2. به روز بودن

– گزارش‌گر بايد هميشه از روي‌دادها و تحولات اطرافش آگاه باشد. او بايد بيش از مردم عادي فيلم و نمايش ببيند، كتاب بخواند، روزنامه مطالعه كند و …. گزارش‌گر بايد بسيار بنويسد، البته نه فقط به هدف پخش شدن .
زياد خواندن، در جريان روي‌دادها بودن و زياد نوشتن، گزارش‌گر را آماده مي‌كند در تهيه گزارش، موفق‌تر عمل كند. تازگي و به روز بودن، در ذات اين حرفه است و شرط اوليه آن به حساب مي‌آيد. گزارش‌گر و روزنامه‌نگار بايد به روز باشد و به روز بماند

3. شهامت و خطر پذيری

– گزارش‌گری، حرفه‌اي دشوار است. گزارش‌گر بايد با پديده‌هايي درگير شود كه حدي از غير‌عادي بودن، شرط اصلي آنهاست. در بيشتر موارد، در ذات غير عادي بودن خطر هم نهفته است.

4. تسلط بر زبان و ادبيات

– گزارش‌گری از جنبه‌هاي مختلف، با ادبيات تفاوت دارد اما هر چه در ادبيات قوي‌دست‌تر باشيم، موفق‌تر خواهيم بود. گزارش‌گر بايد آن چه را مي‌بيند، كشف مي‌كند و به دست مي‌آورد، با زباني گيرا و جذاب با مخاطب در ميان گذارد. هرقدر ذهن او از واژه‌ها، تعبير‌ها، تركيب‌ها و نكته‌هاي ادبي سرشارتر باشد، اين انتقال به شكلي روان‌تر و جذاب‌تر عملي خواهد شد.

5. آشنايي با وسايل و ابزار فنی

– گزارش‌گر بايد با كار انواع وسايل و تجهيزاتي كه به آن نياز دارد، آشنا باشد؛ مثلا براي گزارش‌گر راديو ، كار كردن با دستگاه ناگرا و ضبط صدا با كيفيت خوب و مناسب، لازم و ضروري است.

6. دغدغه‌هاي انسانی

– گزارش‌گری بدون جنبه‌هاي حسي، اعتقادي و مردم گرايانه جاذبه چنداني ندارد. گزارش‌گری چيزي غير از اين نيست كه انسان در دل مشغولي‌هاي انساني ديگر باشد و اين دغدغه ها را با انسان‌هاي ديگر در ميان بگذارد.

منبع: مدرسه عالی رسانه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *